
Porovnání kotlů Atmos DC18S a Blaze Natural Plus 17
Pokud zvažujete pořízení nového kotle na dřevo, pravděpodobně jste narazili na dva populární modely: Atmos DC18S a Blaze Natural Plus 17.
Oba kotle mají své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit před konečným rozhodnutím. Tento článek vám poskytne podrobné technické detaily a porovnání těchto dvou kotlů.
Atmos DC18S
Atmos DC18S je zplynovací kotel na dřevo, který je známý svou vysokou účinností a spolehlivostí. Zde jsou některé klíčové technické specifikace:
-
Výkon: 20 kW
-
Účinnost: až 90,1%
-
Palivo: Suché dřevo (kulatina) o výhřevnosti 15 – 17 MJ/kg-1, průměr 80 – 150 mm a vlhkosti 12 – 20 %
-
Objem palivové šachty: 60 litrů
-
Maximální délka polen: 330 mm
-
Hmotnost: 269 kg
-
Rozměry (v x š x h): 1185 x 758 x 675 mm
-
Chladicí smyčka: Ano
- Odtahový ventilátor: Ano
-
Cena: 57.355 Kč bez DPH

Ekologický teplovodní kotle ATMOS DC 18S je určen pro vytápění rodinných domků, chat, chalup a jiných obdobných objektů.
Kotel je vhodný pro tepelné ztráty objektu 18- 20 kW . Kotle jsou konstruovány výhradně pro spalování kusového dřeva. K topení lze použít jakéhokoli suchého dřeva, zejména dřevných polen, štěpů do max. délky 330 mm. Je možné použít dřevo i o větším průměru ve formě špalků, sníží se tím jmenovitý výkon, ale prodlouží doba hoření.
Kotel není určen pro spalování pilin a drobného dřevního odpadu. Lze ho spalovat jen v malém množství s polenovým dřevem.
Těleso kotle DC18S je vyrobeno jako svařenec z ocelových plechů o síle 3 – 8 mm.
Záruka na kotlové těleso 24 – 36 měsíců.
Ochrana kotle proti nízkoteplotní korozi:
Předepsaným řešením je zapojení kotle s Laddomatem 22 nebo termoregulačním ventilem, který umožňuje vytvoření odděleného kotlového a topného (primárního a sekundárního) okruhu, tak abychom zajistili minimální teplotu vratné vody do kotle 65 °C. Jako další doporučené zapojení pro udržení minimální teploty vratné vody do kotle (65 – 75 °C) je možné použít také trojcestný mísící ventil se servopohonem řízeným z regulace
Čím vyšší bude teplota vratné vody do kotle, tím méně bude kondenzovat dehtů a kyselin, které poškozují těleso kotle. Teplota výstupní vody z kotle musí být trvale v rozsahu 80 – 90 °C. Teplota spalin (kouřových plynů) nesmí při běžném provozu klesat pod 110 °C. Nízká teplota spalin způsobuje kondenzaci dehtů a kyselin, přestože je dodržena teplota výstupní vody (80 – 90 °C) a teplota vody vracející se do kotle (65 °C). Tyto stavy mohou nastat např. v případě ohřívání teplé užitkové vody (TUV) kotlem v létě, nebo vytápěním jenom části objektu. V tom případě doporučujeme zapojení kotle s akumulačními nádržemi, nebo denní zátop.

Pokud bychom měli shrnout tento výrobek, pak se určitě jedná o kvalitní kotel osvědčený praxí, který vám bude dlouho dobře sloužit. Jako každé zařízení, má tento kotel své slabiny i silné stránky.
Silnou stránkou kotle je jeho účinnost, jednoduché čištění (nemá trubkovnici), jako průměrnou lze hodnotit dobu hoření kotle (2 hodiny) z praxe víme, že při tvrdém dřevu lze dosáhnout s plnou násypkou až 4 hodiny.
Instalace s akumulační nádrží – toto zapojení jednoznačně doporučujeme, kotel lze dle výrobce zapojit i bez nádrže, nicméně z výše uvedeného to lze pouze po dobrém zvážení vhodného výkonu kotle k reálné tepelné ztrátě domu, při špatně zvoleném výkonu, předimenzování kotle, by docházelo k častému přetápění a diskomfortu při používání kotle, v konečné fázi by při nesprávném topení mohlo dojít k poškození kotle a komínu vlivem dehtování. Dále je nutné si uvědomit, že při zapojení kotle na dřevo bez akumulační nádrže jde do radiátorů z kotle voda o teplotě 80 – 90 °C, což se řeší třícestným ventilem, který snižuje teplotu vody, která proudí do radiátoru na požadovanou úroveň.
Samotížné zapojení – Protože má kotel danou povinnost instalovat zařízení na ochranu kotle proti nízkoteplotní korozi (laddomat), nelze již tedy kotel bez ztráty záruky připojit tak, aby fungoval pouze samotížně. Vždy je vyžadován laddomat a tudíž i nucený oběh s instalovaným oběhovým čerpadlem. Laddomat ale umožňuje v případě výpadku el. proudu samotížné dochlazení – nelze ale využít pro vytápění.
Pro účely čerpáni dotace je nutné tento kotel vždy instalovat s akumulační nádrží
Blaze Natural Plus 17
Blaze Natural Plus 17 je moderní zplynovací kotel na dřevo od českého výrobce Blaze Harmony. Tento kotel je navržen s důrazem na efektivitu a snadné ovládání. Zde jsou jeho klíčové technické specifikace:
-
Výkon: 5-17 kW
-
Účinnost: jmenovitý výkon 90,1%, snížený výkon 91,2%
-
Palivo: Suché dřevo (kulatina) o výhřevnosti 15 – 17 MJ/kg-1, průměr 80 – 150 mm a vlhkosti 12 – 20 %
-
Objem palivové šachty: 40 litrů
-
Maximální délka polen: 250 mm
-
Hmotnost: 245 kg
-
Rozměry (v x š x h): 1200 x 450 x 955 mm
-
Chladicí smyčka: Ano
- Odtahový ventilátor: Ano
-
Cena: 79.990 Kč bez DPH

Teplovodní zplyňovací kotle na dřevo řady BLAZE NATURAL PLUS jsou určeny pro efektivní, ekologické a komfortní vytápění rodinných domů, bytových jednotek, chat, kancelářských budov, malých provozoven a jiných objektů. Kotle BLAZE NATURAL PLUS jsou oficiálně schváleny (certifikovány) i pro instalace a provoz bez akumulační nádrže (splňují požadavek normy ČSN EN 303-5 na regulovatelnost výkonu 30 až 100 %).
Zapojení a provoz kotle BLAZE NATURAL PLUS bez akumulační nádrže je možný pouze v instalaci, kde je vždy zajištěn
odpovídající odběr tepla. Instalace musí být vždy schopna zajistit odběr alespoň minimálního výkonu kotle po dobu 4 h
(zhruba poloviční dávka paliva). BLAZE NATURAL PLUS 17 lze instalovat bez akumulační nádrže pro obvyklou stavbu s tepelnou ztrátou alespoň 12 – 15 kW.
Kotel je určen pro spalování dřeva, kromě tohoto paliva dle tvrzení výrobce lze spalovat též piliny a drobný dřevní odpad, dřevěné brikety, nicméně není to nikde oficiálně uvedeno.
Těleso kotle na dřevo Blaze Natural Plus 17 je vyrobeno jako svařenec z ocelových plechů o síle 3 – 8 mm.
Záruka 7 let na kotlové těleso
Kotel je vybaven patentovaným systémem integrovaného směšování, které nahrazuje standardní ochranu vstupní vody do kotle (zpátečky). Kotel lze zapojit do samotížné soustavy a není nutná nákladná směšovací armatura (např. typu Laddomat), čerpadlo, systém havarijního dochlazování. Tento způsob zapojení umožňuje provoz kotle i při výpadku elektřiny.
Kotel má unikátní konstrukci přikládacího prostoru se systémem tzv. „kompaktní teplé přikládací komory“, kde stěny přikládací komory jsou zcela oddělené od vody. Nedochází tedy k nadměrnému ochlazování paliva a spalování je proto kvalitní jak při nízkém výkonu, tak i při použití paliv s větším podílem vlhkosti.
Při zplyňování dřeva vznikají organické kyseliny, např. kyselina octová, apod. U běžných kotlů z ocelových plechů nebo litiny tyto kyseliny kondenzují na stěnách přikládací komory a způsobují chemickou korozi, která velmi zkracuje životnost kotle. Použitý systém „kompaktní teplé přikládací komory“ tento problém zcela odstraňuje, protože stěny přikládací komory mají vyšší teplotu, což zabraňuje kondenzaci
Z výše uvedeného je vidět, že jednoznačného vítěze nelze jednoduše vybrat. Oba kotle jsou kvalitní a rozhodnutí pro výběr kotle závisí skutečně na aktuální situaci v kotelně tzn. , pokud budete preferovat jednoduchý kotel, po kterém je požadováno, aby byl zachován stávající samotížný systém a bylo nadále možné plnohodnotně vytápět při výpadku el. proudu nebo pokud budete chtít instalaci provést s tlakem na co nejlevnější provedení, pak je výběr kotle vlastně jednoduchý a Blaze Natural Plus nebude mít konkurenci a bude tou nejlepší volbou. Na druhou stranu, pokud bude jedním z hlavních parametrů co nejdelší doba hoření a co největší objem násypky a velikost přikládaného dřeva, pak jednoznačně vítězí kotel Atmos.
Zde si můžete stáhnout přehlednou tabulku s porovnáním hlavních parametrů kotlů Atmos a Blaze: